Sommeljee kirjutab

Uued veinid Itaaliast, Leone de Castris veinimõisast!

Kirsi
12.04.2024
Uued veinid Itaaliast, Leone de Castris veinimõisast!

Meil on ülimalt hea meel tutvustada uusimaid veine meie riiulitel Leone de Castris veinimõisast Itaaliast! Leone de Castrise perekond valmistanud veine juba üle kolme sajandi Salice Salentinos, mis on väike küla Puglia piirkonnas. Perekonna jaoks on see võimalus enda edasi selle imelise piirkonna eripära ja võimalusi.

VEINID

Leone de Castris on juba sajandeid tootnud ainult Puglias. See võib olla tootjate jaoks piirang, kuid Leone de Castrise näeb seda enda jaoks võimalusena tuua esile selle piirkonna eripärasid ja iseloomu. Leone de Castris keskmine toodang on 2 miljonit pudelit aastas.

Põhifookus on kohalikel traditsioonilistel viinamarjasortidel nagu Negroamaro, Malvasia Nera, Verdeca, Moscato, Aleatico ja Primitivo. Aastate jooksul on lisaks istutatud ka rahvusvahelisi tuntud sorte nagu Chardonnay ja Sauvignon Blanc.

Veinimõisa toodang on väga rikkalik, kust leiab nii punaseid, valgeid kui ka roosasid kõrgekvaliteedilisi DOC veine. DOC piirkondadest on esindatud näiteks Salice Salentino, Locorotondo, Copertino ja Primitivo di Manduria. Huvitavad näiteid leiab ka IGT Salento ja Puglia märgise all roosade ja valgete vahuveinidena.

Koos Piero ja Lisetta Leone de Castrisega sai villimine alguse 1925. aastal.

Kogu veinivalikut on korduvalt pärjatud mainekate tunnustustega ja nende veinid on esindatud nii Euroopa turgudel kui ka USA-s, Kanadas, Brasiilias, Austraalias, Singapuris, Jaapanis, Hongkongis jne.

MÄRGILINE ROOSA VEIN FIVE ROSES!

1943. on äärmiselt tähtis aasta, sest tähistab Five Rosesi sündi ja villimisliini täiustamist. Selle tulemusena valmis Five Roses rosé, mis oli esimene Itaalias villitud rosé vein. 

Five Rosesi tootmine sai alguse Teise maailmasõja lõpus tänu Don Piero initsiatiivile ja julgusele. Ta lasi oma veini maitsta liitlasvägede varustusohvitseril, Ameerika kindral Charles Polettil. See oli edukas algus ning avas uksed Ameerika turule, kus see rose on jätkuvalt ülimalt populaarne.

Sellest ajast alates on Five Roses veinimõisa kõige olulisem vein, mis teeb tuntuks nii veinimõisa kui ka Salento piirkonna kogu maailmas. Nimi “Five Roses” tuleneb sellest, et mitme põlvkonna jooksul oli igal de Castrisel 5 last.

TIPPTASEME PROJEKT – PER LUI

Per Lui sari väljendab nelja kohaliku viinamarjasordi Negroamaro, Primitivo, Susumaniello ja Ottavianello kõrgeimat kvaliteeditaset. Negroamaro ja Primitivo on teinud veiniajalugu Salentos, Puglias ja need on tänapäeval üle maailma väga tuntud. Susumaniello ja Ottavianello on aga vanad suure potentsiaaliga viinamarjasordid, mis on alles hiljuti taasavastatud.

Piernicola Leone de Castris pühendas selle veiniseeria oma isale Salvatorele, kes oli Salento viinamarjakasvatuse innovaator. Need tippveinid esindavad kõiki väljakutseid, millega aastate jooksul tegeliku prestiižini jõudmiseks silmitsi tuli seista.

Leone de Castris oli esimene, kes tõi “Salice Salentino” kvaliteedimärgise laia maailma. Selle Negroamaro ja Malvasia Nera segu lõi veinimõis 1954. aastal ja sai DOC staatuse 1971. aastal.

Salvatore Leone de Castrist on autasustatud erinevate auhindade ja tiitlitega. Lisaks oli ta ka Accademico Nazionale della vite e del vino, Unione Italiana Vini, Comitato nazionale vini dell’ Unioncamere, CCIAA Lecce ja Copresidente dell’Unione Internazionale delle Camere di commercio dell’Area mediterranea president.

SALICE SALENTINO DOC

Salice Salentino DOC 50. aastapäeva tähistamiseks 2004. aastal loodi siltidele eriline 50. aastakäigu sümboolika. See sümbol on jäänud austusavaldusena siltideni tänaseni, kuid eksklusiivselt 2004. aastakäigu jaoks kujundati vaid tuhat käsitsi valmistatud kaunistustega ja nummerdatud 5-liitrist pudelit.

Need pudelid olid mõeldud vaid parimatele Itaalia ja välismaistele klientidele ning on austusavaldus vanaisa Pierole ja isa Salvatore’ile, kes selle veini lõid ja olid 70ndate alguses DOC-nimetuse eestvedajad. Tänu neile sai see vein kuulsaks kogu maailmas ja Salice Salentino linn tuntuks.

“Meie looming, tuhande ainulaadse tükiga kunstiteos, austab kindlasti neid, kes ohverdades ja pühendunult töötavad kohaliku Negroamaro viinamarjasordi suure potentsiaali arendamise nimel.” – Piernicola Leone de Castris

AJALUGU

Leone de Castrise ajalugu kulgeb paralleelselt Puglia veinipiirkonna ajalooga. 1665. aastal rajas Lemose krahvkonnast pärit Oronzo Arcangelo keldri Salice Salentinosse, kus see asub praeguseni. Just väikese Salice küla ümber tekkisid suured mõisad, kuhu istutati peamiselt viinapuid ja oliivipuid.

Salice Salentino, väike küla Salentos, kus on palju viinamarjaistandusi ja oliivipuid, ongi maastik, mis on südameks Leone de Castrise veinitraditsioonile.

Hertsog Oronzo oli nendest maastikest niivõrd lummatud, et otsustas müüa kogu oma kinnisvara Hispaanias, et ammutada Salentino rikkast terroir’st parimat. Ta hakkas istutama uusi viinapuid, oliivipuid ja nisu 5 tuhande hektari suurusele maa-alale. Seda mitte ainult Salices, vaid ka Guagnanos, Veglies, Villa Baldassarris, Novolis ja San Pancrazios.

Alates 19. sajandi algusest eksportis veinimõis veine Ameerika Ühendriikidesse, Saksamaale ja Prantsusmaale.

60ndatel juhtis ettevõtet Salvatore Leone de Castris ja just tänu temale toimus oluline areng nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Alates 90ndate lõpust jätkas juhtimist, pärast pidevat enesetäiendust, tema poeg Piernicola Leone de Castris.

Lisaks eeltoodule lisandusid edrinksi valikusse: