Sommeljee kirjutab

Tutvume viinamarjasordiga – Zinfandel! 

Zanna Ossipova
14.11.2023
Tutvume viinamarjasordiga – Zinfandel! 

Zinfandel on üks äratuntavamaid ja populaarsemaid viinamarjasorte maailmas. Zinfandeli nime all on ta eelkõige tuntud teisel pool maakera Ameerika mandril, Eesti veinisõpradele on see viinamarjasort tuttav aga Primitivona.

Zinfandeli on pikka aega peetud USA lipulaevaks, kus seda väga laialdaselt armastatakse ja austatakse. Ameeriklaste südametesse pugenud sort on saanud endale ka hellitusnime Zini.

Kust on Zinfandel pärit ja kus seda kasvatatakse?

Teadlased on leidnud Lõuna-Itaaliast, Apuulia piirkonnast pärit Primitivo ja Zinfandeli viinamarjade vahel sarnasusi DNAs. Alguses arvati, et viinamarjasordi tõid Apuuliasse Ameerika Ühendriikidest koju naasnud Itaalia immigrandid. 1990. aastatel tehtud geneetilised uuringud näitasid aga, et Zinfandel on pärit Horvaatiast, täpsemalt Dalmaatsia piirkonnast, kus seda tuntakse Crljenak Kaštelanski nime all.

Hilisemad uuringud viitavad, et Crljenak Kaštelanski jõudis Ameerika Ühendriikidesse 19. sajandil, kus ta sai tuntuks kui Zinfandel. Arenguks viljaka pinnase ja ideaalse kasvukoha leidis sort endale Californias, kus see on ka üks piirkonna peamisi toodetavaid sorte.

Vanas-Maailmas see sort rohkem tuntud itaaliakeelse nimega Primitivo. Itaalias õitseb see viinamarjasort peamiselt riigi lõunaosas Puglia piirkonnas.

Erinevaid paled ja versioonid Zinfandeli veinidest

Zinfandeli populaarsus langes 20. sajandi alguses, kui maailmas pahvatas suure hooga Cabernet Sauvignon ja Chardonnay hullus.

Zinfandeli uus tõus tuli 70ndate alguses, kui mitmed Ameerika veinitootjad vaatasid sordi kasutamise potentsiaalile värske pilguga ning hakkasid sellest valmistama peent roosat veini. Suureks rõõmuks leidsid veinisõbrad, et need roosad veinid pakuvad suurepärast konkurentsi Euroopast pärit armastatud versioonidele ning nii sai Zinfandel uue populaarsuse!

Veinietiketil on Zinfandeli roosad mõnikord tähistatud kui “Blush” (tõlkes “põsepuna”), kuid võib leida ka märgistust “White”. Rosé Zinfandel on pehmema buketiga kui punane, joogis on rohkem magusust, marjased ja vürtsikaid noote.

Sorti eelistavad kasutada ka Itaalia, Argentiina, Austraalia ja Lõuna-Aafrika tootjad. Sordi edust Ameerikas inspireerituna panid paljud Euroopa veinitootjad 70ndatel sildile uhkelt kirja Zinfandeli, kuigi kasutasid tootmises enda kohalikku Primitivot. Ameeriklastel oli aga soov kaitsta oma sordi “iseseisvust” – nii tohib tänaseks nimetada veini Zinfandeliks vaid siis, kui see on valmistatud Californias kasvatatud viinamarjadest.

Kuidas Zinfandeli veinid maitsevad?

Zinfandeli viinamarjasordil on ainulaadsed omadused, mis eristavad teda teistest viinamarjasortidest. Zinfandeli veinidel on tavaliselt nii aroomis kui maitses tunda puuviljasus, mustad kirsid, murakad, vaarikad ja mustad ploomid. Neil võib olla ka vürtsikas alatoon, milles tulevad esile kaneel, vanill ja must pipar.

Üks Zinfandeli hinnatud omadusi on selle võimekus toota kõrge alkoholisisaldusega veine. Tavaliselt on Zinfandeli veinide alkoholisisaldus suisa 14–17%, mis annab neile jõudu ja kehandit. See muudab need ideaalseks ka pikaajalisemaks säilitamiseks, et tuua aja jooksul arendades esile oma potentsiaali ja põnevat maitsekeerukust.

Zinfandeli toodetakse peamiselt Californias ning sealseid veine peetakse teatud kvaliteedistandardiks. Isegi California piirkonna siseselt on aga iga jook omal moel ainulaadne ning palju sõltub selle täpsemast tootmispiirkonnast:

  • Napa org. Kohalikel veinidel on väljendunud vaarikane järelmaitse ja rikkalik marjane aroom. Arvatakse, et siin valmivad viinamarjad, millest saab kergeid Bordeaux’ stiilis jooke.
  • Sonoma org. Siinsed veinid on hapukamad ja rikkalikumad. Buketis on selgelt tunda kergelt pikantse pipra noote ning mõned näited üllatavad oma kerge šokolaadise aroomiga.
  • San Francisco laht. Kohalikus veinis tulevad esile vürtside ja kadaka aroomid. Maitse on sügav ja rikkalik ning ploomide hõnguga.
  • Mendocino. Need veinid on väga rikkaliku värviga ning järelmaitsesse jäävad kestma kirsised noodid.

Postituse autoriks on Edrinks sommeljee Zanna Ossipova.