Sommeljee kirjutab

Tutvume viinamarjasordiga – Pinot Noir!

Zanna Ossipova
22.09.2023
Tutvume viinamarjasordiga – Pinot Noir!

Pinot Noir on viinamarjasort, mis peegeldab eriti hästi tuntud mõtet “ainus kindel asi maailmas on see, et miski pole kindel”. Pinot Noir viinamarjasort on muljetavaldav ja salapärane. Temast tehtud veinide iga aastakäik samalt terroirit või iga lonks samast klaasist võivad olla justkui täiesti uued veinid.Veinivalmistaja jaoks riskantsemat sorti Pinot Noirist on raske leida, kuid lõpptulemus on õnnestumise korral suurepärane – pole täiuslikumaid veine Pinot Noirist! Teda nimetatakse kapriisseks, keeruliseks, peeneks, muutlikuks ja isepäiseks. Pinot Noir on niivõrd laia potentsiaaliga ja vastuvõtlik sort, et olenevalt terrorist ja veinimeistri käekirjast saab jõuda täiesti eriloomuliste veinideni.

Pinot Noiri valmistamise stiilid ja erinevad näod

Pimedegustatsioonidel tuntakse Pinot Noiri tavaliselt ära juba välimuse järgi: mõnest teisest punaveinist kahvatum, vähemküllastunud värvus on tingitud Pinot Noiri marjade õhukesest kestast. Just seetõttu eelistab Pinot Noir kasvukohana jahedamat kliimat ning on vastuvõtlikum erinevatele viinapuuhaigustele.

Kui rääkida sordist valmivate veinide stiilidest, siis võib esimesena lüüa lahku noored ja kauem laagerdunud veinid.

  • Noores Pinot Noiris on tunda peamiselt punaste marjade noote nagu kirsid, maasikad ja vaarikad.
  • Kauem vaadis laagerdunud jook omandab küpsema aroomi, milles võib lisanootidena tunda sügisese metsa ja märja maa lõhna. Järelmaitses ilmuvad taas õied ja marjad – seekord mustsõstar, ploom, kannikesed.

Soojemates kasvukohtades omandab Pinot Noirist vein lisaks moosise, kergelt kuivatatud maitse ja muutub magusamaks.

Sellest kangekaelsest viinamarjasordist saadud veinide maitset on aga võimatu ühtselt kirjeldada: iga piirkond, iga viinapuu ja iga aasta kasvatab ainulaadse Pinot Noiri oma nüansside ja aktsentidega.

Kuigi Pinot Noir on üks kümnest levinuimast tumedast viinamarjasordist maailmas, jääb see viinamarjaistanduste pindalalt Cabernet Sauvignonile ja Merlotile kõvasti alla. Seda selgitab hästi kuulsa veinimeistri, “California veinivalmistamise isa” André Tchelistcheff ütlus, kus ta viitab Pinot Noiri kapriissele iseloomule: “Jumal lõi Cabernet Sauvignon, Pinot Noiri aga kurat.”

Pinot Noir kannab populaarse sordina eri riikides mitmeid nimesid: Prantsusmaal ja uues maailmas peamiselt Pinot Noir, Itaalias Pinot Nero, Saksamaal Spätburgunder

Pinot Noir oma sünnikodus Prantsusmaal

Prantsusmaad, nimelt Burgundiat, peetakse Pinot Noiri sünnikohaks, kus sellest sordist toodetakse endiselt maailma parimaid veine. Arvatakse, et Pinot Noir on ka üks maailma vanimaid viinamarjasorte – hinnangute kohaselt suisa 1000 aastat vanem kui näiteks Cabernet Sauvignon.

Burgundias omandavad Pinot Noirist veinid väga kompleksseid ning isegi pisut kapriisseid maitseid. Sõltuvalt veinimeistri stiilist ja kitsamast kasvupiirkonnast võib leida nii “lillelist” (rooside ja puuviljade aroomidega) kui ka “maalähedast” (aia ja värske heina lõhnadega) Pinot Noiri.

“Klassika on alati moes” on Burgundia veinide puhul 100% paikapidav väide. Burgundia veinid Pinot Noirist olid, on ja jäävad ka edaspidi eeskujuks, mille poole veinimeistrid Pinot Noiri käsitledes püüdlevad.

Pinot Noir on koos Chardonnay ja Pinot Meunier’ga üks kolmest põhisordist, mida on lubatud kasutada Champagne valmistamisel. Pinot Noir annab šampanjale segudes juurde tugevust ja rikkalikku kehandit. Eraldi väärivad mainimist ka Blanc de Noirs ehk vaid 100% Pinot Noir viinamarjast valmivad šampanjad.

Pinot Noir teised tuntumad kasvupiirkonnad

Saksamaa on Pinot Noir kasvatamise pindalalt lausa kolmas riik maailmas, seda Prantsusmaa ja USA järel. Küll aga peab seda viinamarjasorti sealt otsima hoopiski teise nime alt – Spätburgunder. Saksamaalt tulevate sellesordi veinide kargem iseloom avaldub üllatavalt kerges ja õhulises maitsebuketis. Kindlasti leiab veinisõber Saksamaalt aga ka Burgundia superstaaridele kandadele astuvaid rikkalikke Pinot Noir pärleid!

Ameerika Ühendriikides on Pinot Noiri tootmises suurima edu saavutanud Oregon. Kohalikud veinid on kohanenud ameeriklaste avatud iseloomuga, kuid säilitanud prantsuse väljapeetud maneeri. Pinot Noirist valmivad siin rikkalikud, mahlased ja täidlase maitsega punaveinid.

Huvitav Pinot noir saadakse Uus-Meremaal peamiselt just Lõunasaarel – Marlborough’s, Nelsonis ja Otagos. Nendes piirkondades on piisavalt jahe, et sort tunneks end mugavalt, kuid samas piisavalt kuum, et see korralikult valmiks. Sellistes tingimustes suudab sort meeldivalt küpsedes saavutada marjasuse ja kerge vürtsikuse, kuid samas säilitada kõik sordi juures hinnatud klassikalised omadused nagu hea happesus, mineraalsus ning metsaaroomid.

Lõuna-Aafrikas viiakse Pinot Noiri veinid üldiselt küpsema ja täidlasema stiilini, kus tulevad esile ka moosised ning hoidiseid esindavad maitsenüansid.

Tšiilis valmistatavad Pinot Noir veinid on oma olemuselt eksootilisemad, kus maitse- ja aroomipaleti seast võib leida ka mentooli, šokolaadi ja vürtse.