Sommeljee kirjutab

Pinotage: Lõuna-Aafrika pärl

Zanna Ossipova
13.10.2023
Pinotage: Lõuna-Aafrika pärl

Kuulus inglise veini kirjanik Oz Clarke kirjutas kord: “Ma ei tea ühtegi teist viinamarjasorti, mis tekitaks nii ägedaid vaidlusi nagu Pinotage.”Isegi Pinotage’i kodumaal Lõuna-Aafrikas vaieldakse endiselt selle üle, kas seda viinamarjasorti tuleks pidada uhkusega riigi “visiitkaardiks” või mitte. Tõde on see, et Pinotage viinamarjasordist saadavad veinid on kas väga kvaliteetsed või hoopis täiesti vastupidi. Loomulikult kajastub see ka veinipudeli hinnas – üks nautitav Pinotage ei saa olla ülemäära odav. Mis määrab Pinotage veinide kvaliteedi ja nauditava lõpptulemuse? Tutvume viinamarjasordiga selles blogipostituses lähemalt ja saame teada!

Pinotage – Lõuna-Aafrika unikaalne kasvandik

Pinotage on võrreldes teiste tuntumate viinamarjasortidega võrdlemisi noor. 1925. aastal otsustas Stellenboschi ülikooli viinamarjakasvatuse ja veinivalmistamise professor Abraham Isaac Perold läbi viia eksperimendi ristates Pinot Noiri ja Cinsaulti. Ristamise eesmärk oli saada klassikalise Pinot Noiri maitsega aga Cinsault sordi kasvatamise efektiivsusega viinamarju. Loodus aga tegi geneetikutega julma nalja: ristamise tulemusel saadud Pinotage on peaaegu, et täpne vastand õhukesele, kahvatule ja elegantsele Pinot Noirile. Vaatamata sellele, et Pinotage on suure saagikusega on ta kasvatamiseks siiski ka väga kapriisne, mis raskendab oluliselt kvaliteetse veini tootmist.

Pinotage võidukäik tänu Beyers Truterile

Pinotagest valmistatud esimene kommertsvein ilmus alles 1961. aastal – täpsemalt oli tegu Lanzeraci veinimaja 1959. aastakäigu veiniga. Alles pärast seda hakkas sort tasapisi populaarsust koguma.Abraham Isaac Peroldil on ainulaadne uhkus olla Pinotage looja. Veinitootja Beyers Truter on aga pälvinud põneva tiitli, millele ükski teine veinitootja maailmas ei saa pretendeerida – Pinotage’i prints. Tiitli taga on Truteri pikaajaline töö Pinotage viinamarjasordiga ning südamesoov valmistada sordist ka hinnatud kvaliteetveine. Pühendumise tulemusena võitis just tema Pinotage 1991. aastal International Wine and Spirits Competition konkursil parima punase veini tiitli.

“I knew Pinotage could make great wine. It began to consume me”

– Beyers Truter

Peale uhket tiitlit rahvusvaheliselt konkursilt, hakkas maailma veinikogukond sorti tõsisemalt võtma. 1995. aastal loodi isegi Pinotage Association, mille eesmärk on ühendada sordi tootjaid ja selle mainet tugevdada. Lisaks korraldab ühendus iga-aastaseid võistlusi nagu Absa Top 10 Pinotage, Perold Absa Cape Blend ja Pinotage Rosé, mis on avatud Pinotage’i tootjatele üle maailma.

Milliseid veine saab Pinotagest valmistada?

Lõuna-Aafrikas kasutatakse Pinotage väga erinevat tüüpi veinide jaoks. See sobib hästi täidlaste roséde, Méthode Cap Classique vahuveinide ja isegi portveini stiilis kangendatud veinide valmistamiseks.Lõuna-Aafrikas leiutati 2000. aastate alguses endiselt väga populaarne Pinotage’i “kohvi” stiil. Ütleme kohe ära, et ei, selle veini valmistamisel ei kasutata kohviube – kõik on seotud tamme oskusliku kasutamisega! Soovitud tulemus saadakse enamasti mitte vaatidega, vaid tugevalt röstitud tammelaastude või pulkade lisamisega, mis annavad veinile erksad kohvi, kakao ja šokolaadi aroomid.

Pinotage maitseelamused ja toidukooslused

Pinotage viinamarjasort on loomulikult kõrge suhkrusisaldusega, mistõttu on enamik temast valmistatud veine ka kõrge alkoholisisaldusega. Neid iseloomustavad ka võimas struktuur ja tugevad tanniinid. Aroom toob esile mustika, muraka, ploomide ja viigimarjade noodid, tammes laagerdumine aga lisab vürtse ning naha ja suitsu nüansse.

Pinotage punaveine soovitatakse serveerida 17-18kraadi juures sügavast ja laiast punaveinipokaalist. , et tuua paremini esile veini aroomid ja maitsed.

Pinotage on toidukoosluste sobitamisel mitmekülgne:

  • Pinotagest punaveinid sobivad tänu oma suitsustele nootidele hästi igat tüüpi suitsu- ja grilllihaga. Lõuna-Aafriklased ei saa elada ilma oma traditsioonilise grillita, kus Pinotage voolab kaaslaseks ojadena!
  • Roosa ja heledam punane versioon sobivad suurepäraselt tuunikalaga.
  • Porto stiilis Pinotage saab serveerida šokolaadiga magustoitude või laagerdunud juustudega.