Kuidas valida magustoidu kõrvale veini?
Kui soovid magustoidu kõrvale pakkuda sobilikku veini, siis üldiselt puuduvad siin ranged reeglid. Küll aga võib veini valides jälgida paari peamist põhimõtet.
Üldiselt sobib näiteks magus dessertvein hästi peaaegu iga magustoiduga. Kuid veini valides võid kasutada ka n.ö sarnasuse põhimõtet ehk tsitruseliste maiustuste puhul vali serveerimiseks kõrge happesusega vein, magusa šokolaadidesserdi kõrvale aga šokolaadi nootidega veini. Paljud veininautlejad aga armastavad jälgida veinivalikul sarnasuse põhimõtte asemel hoopiski vastandamise põhimõtet.
Vein šokolaadidessertide kõrvale
Mõru šokolaad nõuab enamasti enda kõrvale rikkaliku buketiga veini, mille joogiprofiil võib olla nii magus kuid ka kuiv. Populaarsemad valikud siinkohal on:
- Selge maasika aroomiga vein, näiteks Fragolino. Samuti sobivad lõhnavatest marjadest ka vaarikas, virsik ja muud “veinid”.
- Portvein. Sellel dessertveinil on paks, viskoosne struktuur ja puuviljane aroom, mis toetab suurepäraselt tumeda šokolaadi maitset.
- Shiraz viinamarjast veinid, eriti Austraalia päritolu omad. Sellel kuival veinil on ka rikkalik puuviljane bukett, hästi on tabatav ka šokolaadi noot aroomis. Õigesti valitud magustoit omakorda pehmendab joogi tanniinsust ning kerget mõrkjust kompenseerivad buketi moosised noodid.
Vein vanilje ja kreemja magustoidu kõrvale
Kreembrülee või mõne muu koorese magustoidu vein peaks samuti olema pigem magus.
- Suurepärane valik on Sauternes või Barsac. Nendel Bordeaux piirkonna magusatel valgetel veinidel, mis on valmistatud Sémilloni, Sauvignon Blanci ja Muscatelli viinamarjadest, on tugevad mesised noodid, kõrge suhkrusisaldusega ning buketis on tunda troopilisi noote. Samas on need dessertveinid kõrge happega, mis tavaliselt on raske tunda tänu suurele suhkrusisaldusele. Kuid just see elav happe toetab nii veini, kuid samal ajal sobib ka suurepäraselt rasvase toiduga, k.a. magustoiduga.
- Muscat. Selle veinitüübi klassikalistes esindajates on tunda aprikooside ja mandlite noote, mis lisavad magustoidule lisamaitset.
- Gewürztraminer. Kuigi tegemist on kuiva veiniga, on selle rikkalik ja isegi parfüümne aroom koos vürtsikate noodiga just need, mis toetavad magustoidu kreemisust ja aitavad maitsenüansse paremini tunda.
Vein õuna- ja pirnidesserdi kõrvale
Õuna- ja pirnimagustoidud on nii magusad kui ka hapud ning küpsetistele lisatakse sageli vürtse, näiteks kaneeli. Selliste magustoitude kõrvale sobivad hästi:
- Riesling. Saksa veinil on kõrge happesus ja kerged vürtsikad noodid ning iseenesest leidub sageli pirni ja rohelise õuna nüansse.
- Vahuveinid nagu Moscato d’Asti. Selle veini tekstuur sobib hästi koos mulliga ja samal ajal veini troopilie maitseprofiil ja kerge vanilje noot tasakaalustavad magustoidu vürtsilist karakterit.
Vein sidruni- ja tsitruseliste magustoitude kõrvale
Magustoidu kõrge happesuse peaks kompenseerima joogi magusus. Edukad kombinatsioonid on:
- Icewein (jäävein). See jook on kontsentreeritud suhkrusisaldusega, puuviljane ja kõrge happega. Antud juhul veini elav ja särtsakas hape toetab desserdi hapusust.
- Veinid hilise korje marjadest. Mida hilisem on saak, seda kõrgem on marjade suhkrutase. Siia alla tulevad kõik saksa Beerenauslese ja TBA rieslingud.
Beerenauslese: valitud väärishallitusega üliküpsed marjad, mis annavad rikkaliku maitsega veini.
TBA (Trockenbeerenauslese): mahlasteks rosinateks kuivanud väärishallitusega valikmarjadest valmiv luksusvein.
Vein tiramisu või kohvimagustoitude kõrvale
Head gastronoomilised kombinatsioonid on:
- Vinsanto. Sellel Itaalia dessertveinil on pähklised noodid, mis täiendavad kohvi maitset.
- Sherry (Cream Sherry). Tegu on samuti pähklise profiiliga kangendatud magusa veiniga.
- Ruby Port (Ruby Port).