Vana ja väärikas Chartreuse

chartreuse

Juba arstiteaduse isa Hippokratese säilinud kirjutistest võime lugeda ravimtaimede leotamisest veinis. Seda ikka ravimi valmistamise eesmärgil. Kusjuures sõna liköör tuleneb ladinakeelsest sõnast liquefacere, mis viitab seedimist soodustavale leotisele. Hiljem hakati taolisi ravitinktuure manustama hoopis kui naudinguid pakkuvaid jooke. 14. sajandi esimesel poolel areneski välja nii-öelda liköörindus ning taimi leotati nüüd veini asemel hoopis erinevates destillaatides.

Liköör on kange ja magus alkohoolne jook, mille maitsestamiseks kasutatakse erinevaid puuvilju, marju, ürte, vürtse, alkoholileotist, destillaate ning eeterlikke õlisid. Likööride alkoholisisaldus ja magusus võivad olla väga erinevad. See on kindlasti ka põhjuseks, miks iga liköörimaja retseptuur ning valmistustehnoloogia on rangelt hoitud saladus.

Meie valikus leidub samuti üks iidne isend, mida peetakse likööride üheks kuulsaimaks esiisaks. Saage tuttavaks joogiga, mis peidab endas antiikset tarkust ja salajasi teadmisi – Chartreuse.  Liköör, mis pärineb Prantsusmaalt Voironi regioonist. Tegemist on tõepoolest fenomenaalse joogiga, mille ajalugu algab tänaseks juba 900 aastat tegutsenud Grande Chartreuse’i mungakloostrist.

Kõik algas retseptist, mille marssal d’Estrées Chartreuse’i munkadele andis. Enam kui 150 aastat pusisid mungad retsepti kallal ja täna valmistatakse kloostris 130-st erinevast maitsetaimest kokkusegatud jooki. Kusjuures retsept on tõepoolest saladus ning seda teavadki ainult kaks munka. Kloostri au ja uhkus Elixir de Chartreuse on üks kõige kontsentreeritumaid tegelasi ning tänapäevased taimsed liköörid on temast kõvasti lahjemad. Saladuseks ei ole aga see, et liköör ei sisalda kunstlikke värvi- ega säilitusaineid.

P.S! Meie kaupluste valikust leiad suisa kaks Chartreuse`i perekonnast pärit tegelast – salapärasema loomuga väärika härra Grande Chartreuse 9th Centenary ning noore ja veel veidi rohelise loomuga Verte Chartreuse’i.
20160516-World_Chartreuse_Day-Website

Leave a Reply