Fööniksina tuhast?

absint

Täna räägin teile ühest toredast aniisimaitselisest kangest joogist, kus tegelikult aniisi kõrval seisab palju kõvem tegelane – koirohi. Kõlab nagu apteek, kas pole? Eks sealt see kõik omal ajal alguse ka sai …


Aniisipõhiseid alkohoolseid jooke valmistati juba mitusada aastat enne meie aja arvamist. Kuna aniis sisaldab ka palju eeterlikke õlisid, siis loomulikult leidis taim meditsiinis laialdast kasutust. Oma meditsiinilise tähtsuse kaotas aniis pärast 16. sajandit, kui seda hakati kasutama paljude mõnujookide maitsestamiseks.

Absint kui jook tekkis 18. sajandi lõpus Hollandis, kui arst Pierre Ordinaire uuris eliksiiri, mille õed Henriot’d väikses destilleerimisaparaadis kokku olid keetnud. Selle valmistamiseks kasutasid nad tähtaniisi, apteegitilli, iisopit, melissi, peterselli, kummelit, koriandrit, mailast, spinatit ja – mis kõige tähtsam – koirohtu! 1787. aastal müüsid õed oma salajase retsepti maha ning jooki hakati tootma tööstuslikult. Peatselt laiendati tootmist ka Prantsusmaale, kus uus põnev märjuke vallutas südameid tormilainena. 1850. aastal, kui konjak oli alles populaarsust kogumas, joodi absinti märgatavalt rohkem kui kõiki brändisid kokku.

19. sajandi lõpus muutus joogi tarbimine kardinaalselt. Kui enne nauditi teda kohvikutes ja restoranides, siis nüüd oli temast saanud igapäevane joodikute jook, kuna tema alkoholisisaldus oli suisa 70–75%. Absinti hakati võrdlema narkootikumiga, mis oli kogu Prantsusmaale õnnetuse kaela toonud. Kuigi noh… vaevalt, et just see jook prantslaste tipsutamises  peasüüdlane oli. Igatahes, 7. jaanuaril 1915. aastal keelati Prantsusmaal absindi tootmine ära. Nüüd, 100 aastat hiljem, on sellel endiselt küllaltki kahtlase narkootilise joogi reputatsioon ja enamus Euroopa riikidest on absindi keelustanud. Tegelikult pole asi üldse nii hull ning absinti kartma ei pea, ta tõesti ei hammusta! Mäletate, ka šampanjat peeti omal ajal saatanlikuks joogiks, mis oli kurjadest vaimudest vaevatud?

Traditsiooniline viis absindi serveerimiseks on selle lahjendamine jääkülma veega, suhtes umbes kolm kuni viis osa vett ühele osale absindile, mille käigus muutub segu valgeks ja läbipaistmatuks. Vastavalt maitse-eelistusele nõrutatakse vett läbi erilise absindilusika, millel on augud sees ning mille peale, n-ö sõelale, on asetatud suhkrutükk. Kuna vee aeglane tilgutamine toob joogi maitsevarjundid paremini esile, siis on sellest protsessist saanud absindi joomise eriline rituaal.

Igatahes, kui tekkis tahtmine teha üks vahva maitsemeelte ergutamise-nõrutamise õhtu, siis seadke aga sammud meie poole. Meie riiulis istub üks ilus neiu, kelle leiad üles siniste silmade järgi.

 

Leave a Reply