vitis

Päris palju on viimasel ajal küsitud, et miks Barolo nii palju maksab ja kas pudelit Chablis`d alla 10 euro ka osta saab?

Veini teekond veiniaiast poeriiulile on mitmeastmeline protsess, millega on seotud terve rida erinevaid ettevõtjaid ja kuhu tehakse omajagu investeeringuid. Loomulikult on eesmärgiks saada ka mõistlikku tulu.

Veiniaedade rajamine ja nende hooldamine nõuab üksjagu kulutusi. Siililegi selge, et hinnatumates piirkondades on maatüki hind kallim ning seega peab ka tulevase saagi hind keskmisest kõrgem olema. Seejärel lisandub istikute maksumus – kas piirkonnas kirjutatakse ette, millist sorti sa viljelema pead ja kui tihedalt isendeid istutama. Ning kindlasti ei tohi unustada, et mõnes paigas asuvad veiniaiad terrassidel või järskudel nõlvadel, mistõttu on seal maapinna kujundamine ja hooldus tunduvalt töömahukam kui laugetel põldudel.

Ka viinamarjad ei kasva päris omapäi, vaid nõuavad pidevat tähelepanu. Kas investeerida pigem seadmete ostmisesse või inim-tööjõudu? Kas piirkonnas on üldse võimalik masinatega saaki korjata? Kuidas on lood tööjõu saadavuse ja hinnaga? Tasub teada, et marjade sorteerimine vajab parema kvaliteedi ning kõrgema ühikuhinna tagamiseks ka lisatööjõudu. Pealegi on saagikuse piirmäär tihti reeglitega piiratud, nii et mida väiksem saak, seda suuremaid kulutusi tehakse ühe ühiku tootmiseks.

Valmistamisprotsess vajab pressimiseks, kääritamiseks ja säilitamiseks jällegi erinevaid seadmeid, rajatisi, vaate ning taas lisanduvad tööjõukulud. Just seepärast ongi veinitootmise kasumlikkuse tagamiseks väikesed veinikasvatajad tihti kooperatiivideks ühinenud.

Ja kõige lõpuks – müügi jaoks tuleb vein pakendada, transportida ja tarbijale kättesaadavaks teha. Sellega kaasnevad samuti kulutused pudelitele, kastidele, siltide trükkimisele, transpordile (mõjutab nii meetod kui ka vahemaa), reklaamile ning lao- ja taas tööjõukulud.

Kuna vein liigitub alkohoolsete jookide hulka, kuid on samas ka põllumajandustoode, kehtivad sellele erinevates riikides veel erinevad maksud.

Kuid mis kõige tähtsam … Sõltumata veinipudeli müüki toomiseks tehtud kuludest saab turul pudeli eest küsida ainult sellist hinda, mida turg on võimeline taluma. Arusaadavalt sõltub see pudelisse pandud veini mainest ning nõudmise ja pakkumise vahekorrast.

Niiet nautigem seda imeilusat jooki, mida on tehtud nii suure hoole ja armastusega! Päikselist kevadet!

Leave a Reply