Kust tuleb veini magusus ja kuidas tekib alkohol?

veiniaed

Päris palju küsitakse poes veine, mis oleks ühteaegu nii magusad kui ka kõrge alkoholisisaldusega. Kas need kaks asja käivad käsikäes?
Esmalt oleneb veini magusus viinamarjasordi iseloomust, päikese intensiivsusest ja marja küpsusastmest. Seega mängib olulist rolli aastakäik, selle ilmastikuolud ja kui pikalt lasti marjadel enne korjet küpseda. Mida rohkem marjad saavad päikest ja mida kauem nad küpsevad, seda enam tekib neis suhkruid. Suhkur võrdub magusus, kas pole?
Tegelikult aga määrab magususe veini fermentatsioon ehk käärimisprotsess, kus pärmseente toimel muudetakse suhkrud alkoholiks. Käärimine lõppeb iseseisvalt seoses suhkruvaru lõppemisega või alkoholisisalduse tõusuga üle pärmi taluvuse piiri. Seega – mida kõrgem on marjade suhkrusisaldus, seda rohkem saame alkoholi. Käärimise võib soovitud hetkel ka peatada, lisades veinile pärmi elutegevust lõpetavaid väävliühendeid ja vein jääb magusaks, kuid alkoholi tekib samuti vähem. Ehk loogiliselt võttes – mida magusam vein, seda madalam alkoholisisaldus.
Loomulikult on kaubanduses liiklemas ka 14%-seid veine, millel peal märge sweet. Aga mõelge nüüd ise, kuidas see võimalik on ja kust sealne magusus pärineb?

Leave a Reply