kop-kop, kas viinapuud on kodus?

11

Meie eDrinksi pere raudvara käis Piemontes vaatamas, kuidas viinapuud kasvavad. Olen ise samuti paar aastat tagasi Piemontes veinireisil käinud ja TEAN, kui võrratult ilus see kant on. Loomulikult oleksin ise ka väga tahtnud end kellegi kohvrisse kaasa pakkida, aga mis teha, pere pesamunad jäid koju tööd tegema.
Kuna ma ise kaasas ei käinud, siis on mul väga raske emotsioone jagada. Aga korjasin kokku pilte koos kommentaaridega.
Enne, kui kukk kirema hakselfiekas, oli unine kodumaa juba seljataha jäetud. Hoolimata varajasest hommikutunnist on kõik rõõmsad ja ootusärevusest elevil. Tavaliselt algavad veinireisid juba lennujaamas esimeste Proseccodega. Millegipärast ei näe ma pildil kellelgi mulliklaase näpus olevat, aga eks nad läksid sinna ju tööd ka tegema.

oakEsimene sihtpunkt oli Terredavino veinimaja. Kui küsisin Tiialt, mis tal selle kohaga meenub, sain vastuseks, et meenuvad vaid tünnid, marjad ja kuumus. Ütles veel, et Rivetto veinimaja omanik Enrico varjutas kõik hommikused mälestused. Nojahhh, arusaadav… Eks see Rivettosse minek oli meie naisperet juba paar nädalat kihevile ajanud. 16

Elari paistab küll pildil rahulolev. Tema vist ei mõtle eesootavale Enricole.

2

Vastuvõtt Rivettosse oli soe ja kodune. Enrico ütles, et oleme tema poole alati teretulnud ja lubas, et kui müüme maha kogu tema Briccolina Barolod, siis eraldab ta meile oma kõrvalhoone teise korruse ja eDrinksi meeskond võib sinna elama asuda. Indrek ütles, et tema näeb end küll tulevikus seal perega puhkust veetmas.

Enrico valgustas meid sealsete m5aatükkide hindade osas. Suurkorporatsioonid on Serralunga hektarihinna nii üles kruttinud, et kui miljoniga hektari kätte saad, on väga mõistlikult saadud. Seetõttu ei suuda vanad veinimõisad endale sinna enam maid soetada. Võrdlusmomendina– hektarihind vaid tunnise autosõidu kaugusel Asti piirkonnas 100 000 eurot ehk siis vahe on kümnekordne.

14

Õhtusöögil voolas vein vulinal. Prooviti nii 2008. aasta Barolo Leoni kui ka 2009. aastakäiku. Arvamused jagunesid pooleks, kellele meeldis vanem ja küpsem, kellele aga noorem ja jõulisem. Aga kõik olid nõus sellega, et mõlemad aastakäigud on toredad.

 

unnamed (3).jpgt

Järgmisel hommikul leidsid poisid igatahes oma toast veel allesjäänud poolikud pudelid Leon Riservat ja Briccolinat. Sommeljee-lihased olid seekord alt vedanud.


Pärast hommikusöökrivettoi, kui Tiia joosta vuhistas, maiustas ülejäänud seltskond viinapuude vahel magusate marjadega ning ahmiti Piemonte udust õhku.
12

 

 

 

 

 

Ja see vaikus… vaikus… vaikus… Kuldaväärt!

 

Marolo ilus tootevalik. Indrekule jätsid erilise emotsiooni Arneisist ja Moscatost valmistatud grappa’d.
10

Jana nentis, et kuigi põhjus võis olla veel varajases ennelõunas ja kindlasti mängis rolli ka vähene grappa maitsmise kogemus, peab tema grappa koha pealt endas veel selgusele jõudma.

 

 


3

 

77

Abbaziat külastades rüübati klaasike mulli ja visati silm peale suurtootja telgitagustesse. Suureks üllatuseks asusid veiniaiad mägedel ning osa marju tuleb järskude nõlvade tõttu käsitsi korjata. Nii et suurtootja ei tähenda automaatselt laugeid põlde ja mahutoodangut.

8
Indreku suurimaks üllatuseks oli näha „toorainet“, millest mõni kange naps on sealkandis valmistatud… Kahjuks tootja nime ei tea, muidu hoiataks ja keelaks ära!
8

Marenco veinimõisas lasi proua Michela õhtusöögi eel meil ise kordamööda pastat valmistada. Need soojad inimesed, hea vein ja äsja köögis valminud tagliatelle’d panid unustama, et väljas oli hakanud vihma tibutama.
7

Indreku arvates on Martini oma Asti tootmisega Moscato mainele vee peale tõmmanud, sest tegelikult tuleb väiketootjatelt väga mõnusaid ja särtsakaid veine. Teda igatahes Marenco Moscatod külmaks ei jätnud.

Jana meenutab seika, mil rendiautol sidur kärssama läks. Kuna enamik viinapõlde olid marjadest tühjaks korjatud, siis otsiti sõidu ajal silmadega pingsalt neid allesjäänud üksikuid kobaraid. Paari marja märgates keegi karjatas, auto pani blokki ja naised kiljusid. Aga viinamarjad läksid rõõmsalt põske ja iga mari oli nautimist väärt.9

Kokkuvõttes olid kõik need lennatud tunnid ning sõidetud kilomeetrid üdini positiivsed. Tore oli näha veinimaju, mis olid oma tootmismahtude ja meetodite poolest kõik nii erinevad. Kuid vahet polnud, kas käsitsikorje, kokkuostetud marjad, suurtootja vms. Sellegi poolest olid nad kõik oma asjas nii „sees”, et silm säras oma toodangut tutvustades eredalt.

 

Leave a Reply